Parapet – rodzaje : granitowy, plastikowy, metalowy, wewnętrzny i zewnętrzny.

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad sensem i znaczeniem oczywistych rzeczy. Okazuje się jednak, że prozaiczne przedmioty i najprostsze pytania sprawiają najwięcej trudności. Jeśli zapytamy przeciętnego człowieka po co właściwie jest parapet, to pewnie nie dostaniemy kompletnej odpowiedzi. Nie zastanawiamy się nad takimi rzeczami, bo zwyczajnie nie mamy na to czasu. Przyjmuje się, że skoro mamy w domu okna to znajdują się w nim również parapety. Skoro ktoś je wymyślił, to widocznie są potrzebne. Tak właśnie myślimy.

parapetJeśli jednak poświęcimy chwilkę czasu i dokładniej zastanowimy się nad tym, okaże się, że parapet jest bardzo ważnym elementem wykończenia naszego wnętrza. Oprócz tego, że ładnie wygląda i można na nim postawić doniczki z pięknymi kwiatami, kubek z kawą lub herbatą, ramkę ze zdjęciem bliskiej osoby i wiele innych rzeczy. Parapet ma być przede wszystkim funkcjonalny i to od nas zależy co na nim położymy. W ten sposób wykorzystujemy parapet do własnych celów, jednak jego rola jest dużo większa. parapet
Przede wszystkim należy odróżnić parapety wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze, rzecz jasna, znajdują się na zewnątrz domu i z tego powodu powinny być odporne na trudne warunki atmosferyczne. Zasadniczo takie parapety pełnią jedną funkcję — odprowadzają wodę, która spływa po szybie, przez co chronią ściany przed namoknięciem. Natomiast parapety wewnętrzne, jak już zostało powiedziane, pełnią ważną funkcję estetyczną i funkcjonalną. Ponadto ograniczają ruch ciepłego powietrza w górę i kierują ciepło z kaloryferów w stronę pokoju (oczywiście tylko wtedy gdy kaloryfer znajduje się pod parapetem). Chronią również ściany przed zaciekami, w chwili kiedy zostawiliśmy otarte okno a zaczął padać deszcz. W takim przypadku woda zbiera się na parapetach a nie zalewa ścian naszego pokoju.
Wybierając parapet musimy pamiętać, że ma on pasować do wnętrza pomieszczeń. Musimy więc wybrać materiał i kolor najbardziej odpowiadający wystrojowi. Do wyboru mamy parapety drewniane, z kamienia lub z tworzywa sztucznego. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Różna jest ich cena, wytrzymałość, warianty kolorystyczne. Musimy więc dokładnie poznać wszystkie aspekty, aby później uniknąć rozczarowań. Pamiętajmy, że dobry parapet to przede wszystkim przemyślany wybór.

Tags

Related Posts

Share This

Nagrobki – piękno i przekaz zamknięte w granicie.

Niewielu chętnie dokonuje wyboru nagrobka, w końcu wiąże się to z niezbyt miłymi skojarzeniami. Czeka to jednak każdego z nas, bez względu na to, czy będziemy kupować nagrobek dla kogoś bliskiego, czy nas samych. Dlatego warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu. Wiele zależy od tego, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na nagrobek. W skład ceny wchodzi jego wielkość, rodzaj materiału, z którego jest wykonany, kolor czy rodzaje wykończeń. Wielkość nagrobka decyduje o ilości kamienia, który jest potrzebny do jego wytworzenia. Wielkość nagrobka uzależniona jest od ilości grobów, które mają się w nim zmieścić.

Nagrobek

Równie istotny jest rodzaj kamienia, z którego zbudowany będzie nagrobek, do najpowszechniejszych należą granit i marmur. Na cenę wpływa również sposób wykonania napisu na nagrobku. Różna będzie ona w zależności od grawerowana oraz malowania. Oprócz podstawowych danych zmarłego, na nagrobku może znajdować się też epitafium, które ma zachować pamięć o zmarłej osobie. Możliwe jest również umieszczenie fotografii lub wykonanie grawerowanej podobizny zmarłego. Co prawda jest ona droższa od tradycyjnej, ale i ładniejsza. Ilość dostępnych modeli jest naprawdę duża, Różnią się one wielkością, rodzajem materiału, z którego są zrobione oraz wyglądem. Pośród najczęściej wybieranych materiałów znajduje się granit, który odznacza się pięknem i wytrzymałością.

Produkcja nagrobków: Firma PPHU-Sati

nagrobki cmentarne

Tags

Related Posts

Share This